Login:
Heslo:
 
Reklama: Wifi Analyzer Užitečná aplikace pro Androida
Lesní mateřská školka aneb „ není špatného počasí, pouze špatného oblečení “.
Hledat

Myšlenka LMŠ


Historie lesních mateřských škol


 Myšlenka „s dětmi venku za každého počasí“ má dlouhodobou tradici ve skandinávských zemích. Pojem lesní mateřská škola se objevil v roce 1954 v Dánsku. V Německu se lesní MŠ šíří od roku 1993, dnes jich jsou tisíce. Lesní MŠ existují také ve Švýcarsku, Rakousku, Velké Británii, USA nebo v Japonsku. Skřítci z borovic chtějí vycházet ze zkušeností českých lesních MŠ, které převážně v Praze fungují již přes dva roky. O výměnu zkušeností a neustálé vzdělávání se stará Asociace lesních mateřských škol (ALMŠ). 
 


Myšlenka lesní mateřské školy

 Les je jako jedno velké hřiště a příroda jako moudrá učitelka – trpělivá, přívětivá i nesmlouvavá. Děti najdou v přírodě to, co právě potřebují. Přeskakují překážky, běhají a lezou tam, kam si ještě troufnou. Kdo potřebuje chvilku klidu, najde si tiché místo, odkud může pozorovat ptáky ve větvích nebo pilné mravence.  
Pedagogové připravují program, který přirozeně navazuje na roční období a místo, které se pro daný den stává učebnou pod širým nebem.  

 
  
 Pomůckami jsou často přírodniny - klacík jako tužka na kreslení v písku, kamínky jako hudební nástroj nebo počitadlo. Děti mohou poznávat všemi smysly - jak voní letní louka, jak zní různé druhy dřeva. A společně s učiteli přemýšlí a pozorují, pro koho má luční kvítí a plody lesa význam, poznávají vlastní hranice a rozvíjejí přátelství ve hrách, které mají v lese nekonečně mnoho podob. Neznamená to však, že děti z lesní MŠ nepoznají "výdobytky civilizace," naopak. V zimě si děti uvědomí krásu teplého domova, po celý rok cestují veřejnou dopravou za různými návštěvami a účastní se kulturních a jiných společenských událostí ve svém okolí. Lesní MŠ také vytváří různé slavnosti a jarmarky pro veřejnost.

 
                                                                                                         
 


 Jak to obvykle vypadá v lesní školce?
 
Lesní školky disponují nejčastěji vytápěným zázemím typu dřevěného srubu, týpí či maringotky a ekologickým hygienickým zařízením jako kompostovatelné WC či suché. Děti mají program podobný programu v běžné školce, ovšem tráví mnohem více času venku a při výtvarné práci i dalších hrách používají zejména přírodní materiály. Odpolední spánek si děti za hezkého počasí mohou dopřát venku na čerstvém vzduchu ve spacáku, v případě horšího počasí se uloží v zázemí. Děti si sebou v batůžku nosí malé karimatkové podložky jako sedáky, které používají na výletech, třeba pro případ pikniku. Všichni musí mít kvalitní obuv a oblečení pro pobyt venku za deště i mrazu. V případě opravdu extrémního počasí se využívá zázemí a výletů do spřátelených organizací.
 

 

 

 

 

 

 


 

 
 


 
Návštěvnost© skritcizborovic.netstranky.cz - vytvořte si také své webové stránky zdarma